بازاریابی حضوری ، بازاریابی تلفنی و پخش تراکت در سراسر ایران

چهار سرمایه گذاری اصلی در بازاریابی اینترنتی برای هر شرکتی


به راحتی می توان گفت هیچ شرکتی وجود ندارد که بگوید حال که همه چیز خوب است، این بودجه ای که برای بازاریابی کنار گذاشته ایم را چگونه خرج کنیم. بودجه ها محدود است و بودجه بازاریابی اولین بودجه ای است که طعم تلخ کاهش را می چشد.

تاکتیک های سنتی بازاریابی معمولا پرخرج هستند و به سختی می توان میزان موثر بودن آنها را ارزیابی کرد. در عوض روش های زیاد بازاریابی اینترنتی (و یا دیجیتال) به سرعت در حال پیشرفت هستند و می توانند واقعا تاثیرگذار باشند. همه ساله شرکت ها سرمایه گذاری در بازاریابی اینترنتی خود را افزایش می دهند. در واقع بر اساس مقاله ای که در ECONSULTANCY منتشر شده است ۷۷% بازاریاب ها به فکر افزایش بودجه بازاریابی اینترنتی در سال ۲۰۱۵ میلادی بوده اند. پرسشی که ذهن اکثر بازاریاب ها را مشغول کرده این است که: بودجه های بازاریابی اینترنتی خود را در چه زمینه هایی سرمایه گذاری کنند؟

در ادامه این مقاله، چهار زمینه ای که می توانید به عنوان سرمایه گذاری در بازاریابی اینترنتی امسال خود به آنها فکر کنید مطرح شده است:

۱- یک وب سایت از لحاظ تکنیکی قوی و بهینه سازی شده

وب سایت شما در واقع دریچه ای است به دنیای بیرون. اگر درست کار نکند و یا برای بازدیدکننده های موبایل (کاربران تبلت و موبایل) بهینه نشده باشد، آنها وب سایت شما را ترک کرده و از وب سایتی استفاده خواهند کرد که برایشان بهینه شده باشد.

آیا وب سایت شما تست های زیر را پاس می کند؟

سرعت بارگزاری صفحه:

ابزار سرعت صفحه گوگل به شما کمک می کند سرعت بارگزاری صفحات خود را بیازمایید و راه حل هایی برای حل مشکل سرعت بارگزاری کم به شما میدهد.

طراحی واکنش گرا:

همانطور که میدانید تعداد استفاده کنندگان از موبایل و تبلت رو به گسترش است. از ابزارهایی مانند آیا من واکنشگرا هستم؟ استفاده کنید تا ببینید وب سایت شما در پلت فرم های مختلف چگونه نمایش داده می شود.

آیا وب سایت شما برای تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل مناسب است؟

آیا بازدیدکننده های شما آنچه را که به دنبالش آمده اند در وب سایت شما پیدا می کنند؟ آیا تماس با شما از طریق فرم ها یا ایمیل یا شماره تماس را تا حد امکان برای بازدید کننده های وب سایت خود آسان نموده اید؟ اگر جواب شما نه است، وب سایت شما برای تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل (lead conversion) بهینه نشده است.

بهینه سازی برای جستجوی طبیعی (Organic Search)

اگر یک متخصص سئو نیستید شاید درک اینکه برای بهینه سازی وب سایت خود برای موتورهای جستجو چه کاری باید انجام دهید سخت باشد. چیزهای زیادی مثل محتوا، تگ های عنوان، URL ها و غیره باید بر پایه کلمات کلیدی که می خواهید بر اساس آنها در نتایج موتورهای جستجو ظاهر شوید بهینه سازی شوند.

۲- در سرمایه گذاری برای بازاریابی اینترنتی خود، یک زمینه مهم درک کردن مشتری است.

مشتری های شما باید در تمام قسمت های استراتژی بازاریابی اینترنتی شما تاثیر گذار باشند. همواره باید درک درستی از چگونگی رفتار مشتری و رابطه ای که با کسب و کار و وب سایت شما برقرار می کند داشته باشید. این اطلاعات باید در نحوه سئو، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی، استراتژی باراریابی در شبکه های مجازی شما تاثیر گذاشته و به اصطلاح نمود پیدا کند.

برای درک بهتر مشتری های خود و طراحی یک استراتژی بازاریابی اینترنتی تاثیرگزار، باید کارهای زیر انجام دهید:

مشتری سنجی

به شیوه های زیادی می توان این کار را انجام داد. مشتری های کنونی شما بهترین جا برای شروع هستند. بسته به اینکه از چه مدل تجاری استفاده می کنید، می توانید مصاحبه ای با برخی از مشتری های خوب خود داشته باشید، یا برای آن دسته از مشتری هایی که یک یا چند بار از شما خرید کرده اند پرسشنامه ارسال کنید.

توسعه استراتژی

پس از اینکه مشتری سنجی انجام دادید، داده های بدست آمده را استفاده کنید تا استراتژی بازاریابی خود را حول این داده ها طراحی کرده و توسعه دهید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا در مورد اینکه ارایه چه محتوایی پاسخ گوی نیازها و انتظارات مشتری از شماست تصمیم گیری بهتری داشته باشید.

۳- تولید متوالی محتوای خلاق و قانع کننده

بنابر گزارش سالانه بازاریابی محتوای B2B سال ۲۰۱۵، بازاریاب ها معتقدند که وبلاگ نویسی، بازاریابی محتوا نیست. در حالی که جزء مهمی از بازاریابی است ولی تنها تاکتیکی نیست که شما باید بر آن متمرکز شوید:

بازاریابی اینترنتی

 

با این حال قبل از اینکه تصمیم بگیرید روی چه تاکتیک هایی سرمایه گذاری کنید، در مورد موارد زیر بیشتر فکر کنید:

ممیزی

اگر موفق شده اید فرصت های بازاریابی خود را شناسایی کنید باید به شما تبریک گفت. برای بیشتر بازاریاب ها سخت ترین قسمت بازاریابی این است که بفهمند از کجا باید شروع کنند. در هر صورت پیشنهاد می کنیم در داخل مجموعه خودتان و یا با کمک یک موسسه خارجی، بازدهی بازاریابی اینترنتی کنونی خود را ممیزی کنید تا بدانید نقاط ضعف و قدرت بازاریابی شما چیست و چه فرصت هایی پیش رو دارید.

استراتژی بازاریابی محتوا

یک استراتژی بازایابی محتوای جامع باید شامل اهداف، تاکتیک ها و برنامه های تبلیغی برای هر محتوای ارایه شده توسط شما در طول سال باشد. وبلاگ نویسی فقط قسمتی از برنامه بازاریابی شما می تواند باشد و نه کل استراتژی.

منابع

مشتری های امروزی نیازمند محتوای با کیفیت (به همراه کمک های بصری مثل عکس و فیلم و …) هستند تا به آنها کمک کند قدم بعدی را در راه خرید بردارند. استراتژی بازاریابی اینترنتی شما در واقع به خوبی تیمی است که آن را پیاده سازی میکنند. سرمایه گذاری در تیم پیاده سازی استراتژی و داشتن منابع مناسب یکی از زمینه های اصلی است که باید به آن بیاندیشید.

۴- استفاده از تقویت کننده های غیرمجانی در بازاریابی اینترنتی

اگر کسی محتوای شما را نبیند یا به همخوان نکند، بازاریابی اینترنتی شما چه فایده ای دارد؟ با اینکه بهینه سازی برای نمایش در نتیجه طبیعی موتورهای جستجو و حضور در شبکه های اجتماعی بسیار مهم است با این حال بهتر است به فکر سرمایه گذاری در تاکتیک های غیرمجانی نیز باشید.

تبلیغ در شبکه های اجتماعی:

جستجوی طبیعی در شبکه های اجتماعی به خوبی قبل نیست. تبلیغ پولی شما در شبکه هایی مثل Linkedin، Facebook و یا توییتر به شما کمک می کند پیغام خود را به اشخاص درست و مرتبط برسانید تا کاری را که شما می خواهید انجام دهند.

تبلیغ در موتورهای جستجو:

به کار گرفتن استراتژی تبلیغ پولی در موتورهای جستجو، به شما کمک می کند تا در کنار سایر بخش های استراتژی پیشرفت خوبی در بازاریابی شما ایجاد شود. استفاده از کمپین های پولی در تیلبغات موتورهای جستجو یک هنر است و می تواند بسیار گران تمام شود. توصیه ما این است که در این زمینه از فردی متخصص کمک بگیرید.

زمان کمک گرفتن از یک شرکت متخصص بازاریابی اینترنتی کی است؟

فرقی نمی کند شما یک شرکت بزرگ هستید یا یک استارت آپ تازه تاسیس٫ گاهی اوقات باید از یک متخصص کمک گرفت. در زیر نشانه هایی را که به شما می گویند زمان کمک گرفتن از یک شرکت (آژانس) متخصص در زمینه بازاریابی اینترنتی فرا رسیده است عنوان میکنیم.

– اگر احساس میکنید به یک تیم متخصص احتیاج دارید

معمولا آژانس های بازاریابی اینترنتی دارای ترکیبی از چندین متخصص هستند. شما اگر احتیاج به یک تیم متخصص دارید بجای استخدام چندین کارشناس بازاریابی اینترنتی، استراتژیست، مدیر پروژه و … می توانید از یک آژانس متخصص کمک بگیرید.

– اگر اولویت های دیگری دارید

اگر تشخیص داده اید که به بازاریابی اینترنتی احتیاج دارید ولی هم اکنون اهداف و اولویت های دیگری در  کسب و کار خود دارید که با تیم حاضر خود باید به آنها بپردازید و فرصت درگیر شدن در استخدام افراد جدید و یا وقت گذاشتن برای هماهنگی و کار بر روی بازاریابی اینترنتی ندارید، شاید وقت آن رسیده باشد که از یک آژانس متخصص کمک بگیرید.

– استخدام تیم جدید گران تمام می شود

اسخدام افراد جدید و پرداخت هزینه حقوق و مزایا و … می تواند هزینه بسیار به کسب و کار شما تحمیل کند. یکی از مزایای استفاده از آژانس های بازاریابی اینترنتی این است که با یک قیمت منطقی شما به تیمی از متخصصین دسترسی دارید.

سرمایه گذاری برای بازاریابی اینترنتی می تواند هزینه زیادی در پی داشته باشد و شما باید با دقت در انتخاب های خود (حتی انتخاب مشاور یا آژانس بازاریابی) این هزینه را به درستی خرج کتید.